niedziela, 1 kwietnia 2012

Niedziela Palmowa zwana też KwietnąTak więc połykano bagniątka, czyli bazie, wierząc iż przyniesie to nie tylko „duszne zbawienie”, ale i da pożytek ciału w postaci dobrego zdrowia(zwłaszcza zapewni zdrowie gardłu), a na pamiątkę wjazdu do Jerozolimy wprowadzono uroczyście do kościoła wózek z figurą Chrystusa siedzącego na osiołku.(…)Palmy, polskie palmy wierzbowe z bagniątkami widziało się tego dnia wszędzie.” –wybrałam  taki niewielki fragment  o Niedzieli Palmowej z prezentowanego już-  Kalendarza Polski Józefa Szczypki. Dziś także   –  w wielu  regionach – jest to malownicze i barwne  święto,trwale wpisane w naszą tradycję !

Wielki Tydzień rozpoczęłam  uroczyście - koncertem Chóru Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów pod dyrekcją  Anny Domańskiej pt. Nowe pieśni wielkopostne. Słowa   T.Lenartowicza,   J.Kobierskiego, W. Smętkiewicza ubrane w muzykę Mariusza Matuszewskiego stanowiły mieszankę  wzruszającą i tkliwą. Całość  fantastycznie wprowadzała w klimat nadchodzącego tygodnia .Była przejmująca i refleksyjna. Zaskoczyła mnie muzyka- niebywale melodyjna, pozbawiona dysonansów ,piękna. Koncert miał jedna wadę –   był za krótki! Chętnie zamieściłabym stosowny filmik dla oddania aury i nastroju ,ale niestety nie ma nic na YouTube.
W zamian wiosenne obrazki z domu. I fotografia uroczych  kubeczków (bardzo pojemnych-takie lubimy!), które mój M. wypatrzył dziś na pchlim targu .

                                                 Pozdrawiam niedzielnie!

3 komentarze:

  1. Ciepłe kolory kojarzą się z wiosennym słońcem, na przekór zimowej aurze za oknem:)Urocza i dobrana para z tych kubeczków ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. wiosne juz widac w Twoim domku:) kubeczki z pchlego urocze,tez lubimy pojemne :)

    OdpowiedzUsuń